Bohemia Mandiga  F.C.I.

Pár slov o nás ...

Naše rodinná chovatelská stanice byla založena v roce 1992, původně pod národně chráněným názvem Mandiga, o tři roky později pod mezinárodně chráněným názvem FCI - Bohemia Mandiga.

Máme tu čest vlastnit dvě plemena, která jsou blízká našim srdcím i našemu životnímu stylu - temperamentní, malé vzrůstem, ale velké srdcem - čivavy a ušlechtilé, stejně temperamentní a také velké srdcem - bílé ovčáky. Zdánlivě nesourodá plemena, ale budete - li pozornými návštěvníky našich stránek jistě pochopíte, že milujete-li čivavy, svým způsobem musíte milovat i bílé ovčáky. Jsou totiž povahově skoro stejní, jen s malými niancemi s ohledem na jinou velikost. Ale popořádku, nejprve my a čivavy:

Čivavy jsou plemenem, které nás oba doslova učarovalo už od samého počátku. Naše Nonynka /Nona z Jenštejnské bašty, nar.3.1.1992/ byla naší první a velmi vytouženou čivavou. Kdo kdy měl tu čest vlastnit čivavu, jistě pochopí, že je jen velmi obtížné zůstat jen u jedné. A tak v průběhu let probíhal u nás stejný scénař jako v mnoha jiných chovatelských stanicích. Nonynce se narodila štěňátka a zůstal doma Desperado (Jch.Desperado Bohemia Mandiga), potom Máša (Ch.Elmaya Bohemia Mandiga), Desperadovi se narodila dcera Rozárka (Ch.Four Roses Bohemia Mandiga) a tak dále. Od samého počátku se snažíme o promyšlený chov na liniích kvalitních psů z tehdy velmi slavné stanice Dangria z Dánska. Naše fenky vedou tuto krev již po mnoho generací. Pro zkvalitnění chovu a oživení světovými moderními i tradičními liniemi jsme také importovali několik nových pejsků. Snažíme se chovat čivavy především plně odpovídající standardu, ideálních velikostí, milých, veselých povah a také s ,,dobře čitelnými,, rodokmeny. Naše uskutečněná  i  plánovaná  spojení  jsou vždy  dlouho  dopředu rozmýšlena, především s ohledem pro budoucnost a perspektivu dalších generací a chovných možností. Ovšem ani ty největší chovatelské plány nemohou ovlivnit dodržení našeho chovatelského etického kodexu. Naši veteráni i mazlíci jsou stejnými právoplatnými členy naší rodiny a mají v ní nezastupitelné místo. Všem našim zvířecím kamarádům jsme zcela podřídili náš život, na trvalo jsme z Prahy přesídlili na venkov, věnujeme jim náš veškerý volný čas a jsme rádi, že se u nás všichni, ať už mladí či veteráni mají, doufejme, dobře :-). Je to naše hrdost i náš cíl do budoucna.

Druhým naším plemenem byl krásný a ušlechtilý Bílý švýcarský ovčák (dříve Americko-kanadský bílý ovčák). Všechny tři naše bílé holky - Cassie, Lotka i Butka byly typickými představitelkami plemene a zároveň úžasnými rodinnými psy. U odchovu bílých ovčáků jsme měli podobné cíle jako v chovu čivav, avšak s ještě větším důrazem na kvalitu obou rodičů a perspektivnost chovu s ohledem na málopočetnost plemene. Bílý ovčák je nádherný a opravdu mimořádný pes, který při správné výchově a vedení je schopen nejrůznějších aktivit, od té zdánlivě nejlehčí - rodinného psa vhodného i k dětem, jimž může být věrným přítelem od prvních krůčků, až po sportovce schopného skládat ty nejvyšší zkoušky a věnovat se třeba i náročnému záchranářskému výcviku. Věříme, že kdo se jednou setká s bílým ovčákem a ocení jeho atraktivní vzhled spojený se skvělou  povahou, zatouží spojit svůj život s ním, tak jako my. Štěňátka bílých ovčáků už ale neplánujeme, máme už jen dvě bělouší veteránky Lotku a Buty, nicméně rádi doporučíme případným zájemcům o štěňátko naše kamarády chovatele. Stránky našich bělouších holek jsme přemístili do archivu.

Štěňátka neodchováváme v žádném případě pro kvantitu a prodej, chováme především sobě pro radost a potěšení, nám i lidem, kteří si od nás štěňátko pořídí. Naše odchovy si našly své majitele ve všech koutech naší republiky, ale i v mnoha státech Evropy. Velmi si vážíme všech našich zájemců. Jsme potěšeni, pokud jsou naše odchovy úspěšné na výstavách či v chovu, ale absolutní prioritou je pro nás především jejich úloha skvělého společníka a jejich spokojený život v rodině. Stálý a šťastný domov je tím nejdůležitějším.

Od roku 2005 testujeme naše čivavy oficiálním vyšetřením na luxaci patelly na klinice Live v Litoměřicích u MVDr.Evy Štolcové /www.veterina-live.cz/.

Odmítáme jakékoliv nedůstojné a neetické chování ke všem zvířatům, odsuzujeme takové jednání a vždy proti němu budeme bojovat.

Od roku 1992 jsme členy Klubu chovatelů čivav a naháčů. Chováme štěňátka výhradně s oficiálním Průkazem Původu, pod záštitou ČMKU, tedy i  FCI.

                                                                                                                                                                  M+J Drekslerovi